Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: 4- бөлім. Қоректену Күні: Сынып: 8 Мектеп: Жалғансай орта мектебі Мұғалімнің аты жөні: Жиенгалиева Уздик Камиевна | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тістің құрылысы мен қызметі , сүт тістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы | |||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты;
| 8.1.2.2. тістердің құрылысы, әр түрлі типтері мен қызметтері арасындағы байланысты және тісті күту ережелерін сипаттау | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: Тістің қызметі және тазалығы туралы түсінеді; Оқушылардың көпшілігі:Тістердің түрлерін атайды;Тістердің сыртқы құрылысы мен тіс гигиенасы туралы біледі; Кейбір оқушылар: Тістердің ішкі құрылысын анықтайды; | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | тістердің құрылысы, әр түрлі типтері мен қызметтері арасындағы байланысты біледі; тісті күту ережелерін сипаттайды | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Milk teeth - сүт тістер-молочные зубы Permanent teeth - тұрақты тістер-постоянные зубы Canines - сойдақ тіс-клыки Dentine - дентин-дентин Enamel - тіс кіреукесі- эмаль Incisors - күрек тістер-резцы Molars - үлкен азу тіс-большие коренные зубы Premolars - кіші азу тіс-малые коренные зубы Pulp cavity - пульпа қуысы-полость пульпы Flossing - тіс арасын жіппен тазалау-чистка нитью между зубов | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тісті күту ережелерін сақтауда тісті жуғыш заттардағы элементтерді айту барысында, ас қорыту жолында жүретін үдерістер арқылы химия пәнімен байланысады | |||||||||||||||||||||||||
АКТ-құндылықтары | АКТ-ның әдістерін тиімді пайдалану, білім беру мен тәрбиелеуде BilimLand ресурстарын ұтымды қолдана білу | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар 5-6 сынып материалынан қоректену - тірі ағзалардың негізгі қасиеттерінің бірі екенін біледі. 7 сыныптан «Қоректену» бөлімінен өсімдіктер, жануарлар және саңырауқұлақтардың қоректенуін сипаттай алады. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыттар | Жоспарланатын шаралар | Ресурстар
| ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5мин
Сабақ ортасы 20мин
7мин
3мин
| Топқа бөлу. Сastlots.org бағдарламасы арқылы онлайн топқа бөлу Learningapps бағдарламасы арқылы мозайка құрастыру. Тапсырманы дұрыс шешсе бүгінгі сабағымыздың тақырыбы шығады.
Twig-Bilim ресурсындағы бейнежазба https://www.twig-bilim.kz/kz/film/
Сабақ тақырыбын болжау. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру.
1-тапсырма Топтық жұмыс «Өрмекші» әдісі BilimLand ресурсы және оқулықтағы мәтінмен танысады. Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне өзекті ойларды, аяқтарына тірек сөздер арқылы шешу жолдарын жазып, өз ойларын тиянақтап пысықтайды І топ “Enamel”BilimLand ресурсы-Биология Тістің құрылысы мен қызметі Дескриптор: 1. Тістің құрылысы мен қызметімен танысады;
ІІ топ “Dentin” «Фишбоун» әдісі BilimLand ресурсы-Тіс гигиенасы https://bilimland.kz/
Дескриптор:
ІІІ топ “Hygiene” «FILA» әдісі BilimLand ресурсы-Тіс ауруы https://bilimland.kz/
Дескриптор: 1. Тіс ауруларының пайда болу себебін анықтап, сипаттайды; 2.Туындаған мәселелердің себебін анықтайды; 3.Салдарына дәлелдер келтіреді; 4.Мәселенің шығу жолдарын ұсынады; Қ/б: «Медаль және миссия» әдісі арқылы топтар бір-бірінің жұмыстарына баға береді.
2-тапсырма Жеке жұмыс PISA тапсырмасын орындау
Дескриптор: 1.Оқушылар тісті жуғанда тісті қатар бойымен жуғандығын жазады. 2.Тісте көптеген бактериялар болатынын айтады. 3.Оқушылар тістерін қалай тазалайтынын түсіндіреді.
Қ/б: «Ауызша мадақтау»
3-тапсырма Жұптық жұмыс Терминдер кабинеті Берілген терминдердің анықтамаларына стрелка қою арқылы белгілеу.
Дескриптор: Берілген термин сөздердің анықтамаларын табады;
Қ/б:«Бас бармақ» әдісі
|
АКТ көрсетілім | ||||||||||||||||||||||||
АКТ көрсетілім Twig-Bilim
BilimLand ресурсы
АКТ мүмкіндігі
таратпа материал дар, суреттер, бейне материал дар, т.б.
.
| ||||||||||||||||||||||||||
Сабақты қорытындылау 5мин
Рефлексия |
1.Сүт тістер мен тұрақты тістер қанша жаста шығып қалыптасады? 2.Ең соңғы үлкен азу тістер неше жаста шығады? 3.Тісжегі дегеніміз не? 4.Сендер тістеріңді қалай күтесіңдер, қандай тіс пастасын пайдаланасыңдар?
Кері байланыс: 1.Сабақ мақсатына жетті ме? 2.Неліктен олай ойлайсың?
Sokrativ.com бағдарламасы арқылы өзін -өзі бағалау жүреді. Үйге тапсырма: Тіс туралы мақал-мәтелдер жазып келу. |
|