Поиск статей:
ESI
Рейтинг:

Зат есім

Пәні: қазақ тілі

Сынып: 2 Күні:

                                                             Мұғалімнің аты-жөні:  Копжасарова Г.

  Бөлім: 

Салт дәстүр және ауыз әдебиеті.



Сабақ тақырыбы

 Зат есім

Оқу мақсаттары 

2.4.2.3 Сөз таптарын (зат есім,сын есім,етістік)ажырату.

2.1.5.1  Аудиобейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды, ұнамайды, себебі, пайдалы, пайдасыз) білдіру.

2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен     мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.

Сабақ мақсаттары

барлығы:  зат есімдерді біледі, ажыратады.

көбісі:  тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіреді.

кейбіреуі:  мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды.

Жетістік критерийлері 

Зат есімдерді табады.   

 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.

Сұрақтар қояды және жауап береді.

Құндылықтарды дарыту

 Бесік жырын тыңдау, орындау, мақал құрастыру.

Пәнаралық байланыстар

 Әдебиеттік оқу, математика пәнімен байланыс

Алдыңғы меңгерілген білім 

 Заттың атын білдіретін сөздер  


Кезеңдері  

Сабақта жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі.  Психологиялық дайындық  

 Жан дүнием жақсылықтан жаралған,

Жүрегімнен күн шуағы таралған.

 Адамдарды ардақ тұтып, аялап,

Тек жақсылық жасай беру бар арман.

-Өлең не туралы?

-Жақсылық     жасайсыңдар ма?

- Кеше,бүгін кім қандай жақсылық жасады,еске түсіріңдерші?

-Олай болса жақсы көңіл-күймен сабағымызды бастайық.

 

II.Үй тапсырмасын тексеру. 

11 – жаттығу     Өлеңді қатесіз көшіріп жазу.

Ұл қызыңа ерген

Немереңбіз әже.

Немереңнен өрген 

Шөбереңбіз әже.

Дескриптор:

1.Көшіріп жазды.

2.Қатесіз жазды.

3.Көркем жазды.

 

III.Өткенді пысықтау «Сөйлемді жалғастыр» әдісі

Түбір сөзге жұрнақ та,............................. (жалғау да жалғана береді)

Сөз мағынасын өзгертетін....................(қосымшаны жұрнақ дейміз)

Дені сау адам...............(дәулетті адам)

Сөздің одан әрі ........(бөлінбейтін мағыналы бөлігін түбір сөз дейміз).

Қажымұқан-............ (қазақтың тұңғыш палуаны.)

Дыбысталуы бірдей......(мағыналары әр басқа сөздер омоним сөздер)

Уәде-...............(қасиетті серт)

Денім сау болсын десең.........

Сөз таптары.......(зат есім, етістік,сын есім,сан есім)

9 мен 26 ақпан аралығында.................(С)

Бесік жыры,тілашар,бата беру,ат қою..........(салт дәстүрлер)

Кім? Не? Кімдер?Нелер?...........(зат есімдерге қойылатын сұрақтар)

 

IV.«Құпия сөз»ойыны. Зат есім, бесік жыры  деген сөздер

 

 Сабақтың тақырыбымен мақсатын   анықтау үшін

 

«Біздің күтетініміз» тәсілі

Ал,бүгінгі сабақтан не күтесіңдер?

Не білгілерің келеді? 

Бүгін зат есім туралы білімімізді толықтырамыз,бесік жыры туралы білеміз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық тексеру.  Кері байланыс береді. 

 

 

 

 

 

Слайд №1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №2

 

 

 

 

 

Слайд №3

Слайдтан күтілетін нәтиже

Сабақ ортасы

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

5минут

 

 

 

 

 

Сергіту 2минут

6-7мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-6мин.

V.Оқулықпен жұмыс.

15-жаттығу.Жұмбақты көшіріп жаз, шешуін тап, зат есімдердің астын сыз.

Иесі оның- сәби,

Әрі төсек, әрі үй.

Дескриптор:

1.Көшіріп жазады.

2.Шешуін табады.

3.Зат есімнің астын сызады.

 

VI.Бейнетаспа көру «Бесікке салу рәсімі»

«Сұрақ қой» әдісі.

Бейнетаспадан көргендерінен бір- біріне сұрақ қояды, жауап береді.  

Сұрақтар: неге? қашан? қайда? қай? не? (А,В,С)

 

Бесік жырын айту

 

VII.Топтық жұмыс

1-топ «Суретті сөйлет» стратегиясы. Бесікке салу рәсімі

Сурет бойынша әңгіме құрастыру, оқу. 

Дескриптор:

1.Сурет бойынша әңгіме құрастырады.

2.Әңгімені  оқиды.(А)

2-топ «Адасқан сөздер» ойыны.

Берілген сөздерден мақал құрастыру, мақалды орысша  айту, зат есімді табу.

Дескриптор;

1.Мақал құрастырады.(В)

2.Мақалды орысша айтады.(С)

3.Зат есімді табады.

Күш- білімде,білім- кітапта.

Сила- в знаниях, знания -в книге.(С)

3-топ «Ментальді карта» әдісі. Бесікке  қатысты сөздерді табу, сұрақтар қою.

Дескриптор:

1.Бесікке қатысты сөздерді табады.

2.Сұрақтар қояды.(С)

 

VIII.Шығармашылық тапсырма.

Баланы бесікке салудың ретін санмен белгіле.

 

IX.«Тұжырымда» әдісі арқылы қорыту.

 

 

X.Үйге тапсырма : 17- жаттығу.  

Оқулықпен,тақтамен     жұмыс

 

 

 

 

 

 

Бейнетаспа «Бесікке салу»

Слайд №4

 

Видеоролик бесік жыры

 

Слайд №5

А3 форматы,

Фломастер,қимақағаздар,желім.

Топтық  жұмысты

« Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №6

Жұмыс дәптері

 

Слайд №7

 

Сабақтың соңы

4минут

XI.Рефлексия: 

 

 «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс жасау.

1.Бас бармақ- басты мәселе. Бүгінгі сабақтағы ең қызықты тапсырма.

2.Балаң үйрек- бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?

3.Ортан терек -ойлану. Мен бүгін не білдім?

4.Шылдыр шүмек- шынайылық. Сабақ маған ұнады ма?Неліктен?

5.Кішкентай бөбек- көңіл күй.Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?

 Слайд №8

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтердің қасына тұрады.

 Саралау тапсырмалары

 А,В  тапсырмасы: Бейнетаспадан көргендерінен бір-     біріне сұрақ қояды,жауап береді.  

Сұрақтар: неге? қашан? қайда? қай? не?(А,В,С)

С  тапсырмасы:  Күш- білімде,білім- кітапта.

                                  Сила- в знаниях, знания -в книге.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішіндеүлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулеренгіздім жəне неліктен?

 

 

 

 

 

 








 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

267 0
Гүлжан Копжасарова Намазбай Ақшбаев атындағы орта мектебі, директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасары. Тараз қаласы «ULY DALA USTAZY» халықаралық ғылыми-педагогикалық журналы № 00026
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *: