Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI533

Ахметтің даналық тағылымы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Тарихи тұлғалар. Лексика

 

Мектеп: Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Есенов Ш.Н.

Сынып: 6

Қатысқандар: 

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ахметтің даналық тағылымы

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау. (тыңдалым)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдау арқылы мәтіннің атауын талқылайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалған мәтіннің алғашқы бөлігіндегі ойды анықтайды, негізгі мәселені танып, болжайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:алған 

Мәтіннің алғашқы бөлігіндегі ой арқылы мәселені болжайды, өз көзқарасымен ұштастырып пайымдайды.

Бағалау критерийі

  1. -Мәтіннің атауын талқылайды.
  2. -Мәтіндегі көтерілген тақырыпты болжайды.

Құндылықтарға баулу

6-құндылық. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, информатика

Тақырып бойынша алдыңғы білім

 

 

Білу

Түсіну

 

Тыңдалым алды

1.Ахмет Байтұрсынұлының «Иттің достығы» мысалын аудиожазбадан тыңдап келеді.

2.Ережені оқып, ереже дәптерлеріне жазып келеді. 86 бет.

 

QR код

 

 

 

 

 


 

Ғаламтор ресурстары






 

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

Қолдану

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал қалыптастыру

І. Мағынасына қарай құрастыру арқылы топқа бөліну

Оқушыларды тақырыпқа байланысты сыпайы сөздерді құрастыру арқылы топқа бөлу.

1-топ – «жақсылық»

2-топ – «жомарттық»     

3-топ – «мырзалық»

4-топ – «достық»

 

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын және бағалау критерийлерін таныстырамын.

 

Сөз маржан

Төбет – үлкен ит

Жомарттық – кең пейілділік

Сараңдық –  шық бермес

Араздық – ұрыс, төбелес

Майлы сүйек – еті сылынып алынған

Салды тісті - тістеді

 

Бағалау парағын таратамын.

 

 

 

Қиынды қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сөз маржан

Сабақтың ортасы

Талдау

 

Тыңдалым барысы

1-тапсырма. Топтық жұмыс. 

 Иттердің суреттері арқылы мәтіннің атауын талқылайды.

Дескриптор

-суреттер арқылы мәтіннің атауын талқылайды.

Белсенді әдіс: «Суреттер де сөйлейді» 

ҚБ: Топ көшбасшысы бағалау парағы арқылы бағалайды.

 

Белсенді әдіс: «Серпілген сауал» 

1.Төрткөз бен Мойнақ қандай төбеттер еді?

2.Достықты бағалай білу керек пе?

3.Мысалдағы Мойнақтың сөзінше қандай иттер тату болып жүр екен?

Қазақ тілі: жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық./Т.Н.Ермекова, Ж.К.Отарбекова, Г.Б.Тоқтыбаева, - Астана: «Арман-ПВ» баспасы, 2018. – 208 бет.

 

Талдау

 

2-тапсырма. Топтық жұмыс. 

Тыңдаған мәтіннің атауын талқылайды. Шынайы өмірмен байланыстырып, «Төрт сөйлем» тәсілімен жұмыс жүргізіңдер.

1.Пікір. Өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен жазыңыз.

2.Дәлел. Өз пікіріңізді бір сөйлеммен дәлелдеңіз.

3.Мысал. Пікіріңізді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңіз.

3.Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңыз.

Дескриптор

-мәтіннің атауын талқылайды;

-тақырыпқа  байланысты пікір, дәлел, мысал, қорытындыдан тұратын төрт сөйлем жазады

Белсенді әдіс: «Төрт сөйлем» 

ҚБ: Топ көшбасшысы бағалау парағы арқылы бағалайды.

 

 

Жинақтау

 

Тыңдалым соңы

3-тапсырма. Жұптық жұмыс

Тыңдалған мәтіннің алғашқы бөлігіндегі ойды анықтайды, негізгі мәселені танып, болжайды.

1.... Сөз қылды жақсылықты, жамандықты,
Жомарттық, мырзалық пен сараңдықты.
Достықтың, дұшпандықтың жайын сөйлеп,
Қолға алды татулық пен араздықты.
Тілмарсып сол уақытта айтты Мойнақ:...

Мойнақ не айтты?.............................................................

(оқушылардың пікірі тыңдалады)

2.... Жолдыаяқ, ақсақ Құтпан, жаман Сарқұс,
Солар да тату боп жүр, біздер түгіл».
Сөйледі маңызданып енді Төрткөз:

Төрткөз не жайында сөз қозғады? ....................................

(оқушылардың пікірі тыңдалады)

3.... «Төрткөзім!», «Мойнекем!» деп бірін бірі,
Дос болып, серт айтысып, құшақтасты.
Екеуі бірін бірі сүйді, құшты,
Қызығы басылмаған достық күшті.
 
Осыдан кейін қандай оқиға орын алды? ...........................

(оқушылардың пікірі тыңдалады)

4.... Досты дос мұнан артық қалай сыйлар
Жүндері бұрқыраған аспанға ұшты.

Ары қарай жиылған жұрт не істеді? ...................................

(оқушылардың пікірі тыңдалады)

 

5.Енді осы мысалда негізгі көтерілген ойды болжаңыздар? ...................................................

(оқушылардың пікірі тыңдалады)

 

Дескриптор

-мәтіннің алғашқы бөлігіндегі ойды анықтайды;

-негізгі мәселені болжайды.

Белсенді әдіс: «Болжау»

ҚБ: Бағалау парағы арқылы бір-бірін бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4-тапсырма. Жеке жұмыс.

«Иттердің достығы» деген мысалды өмірмен байланыстырып, «Қызығы басылмаған достық» деген тақырыпта шағын әңгіме жазады 

Дескриптор

-«Қызығы басылмаған достық» туралы шағын әңгіме жазады. 

Белсенді әдіс: «Еркін жазу»

ҚБ: Бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды

 

 

 

 

  .

 

 

 

Сабақтың соңы

Бағалау

Кері  байланыс

ҚҚҚәдісі

Маған қызық болған....

Маған қиын болған.....

Маған құнды болған......

 

Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау

 

Барынша қолдау көрсету;

«Еркін жазу» әдісінде тапсырмалар орындау кезеңінде мақал-мәтелдерді, сурет қиындыларын басшылыққа алып шағын әңгіме жазады. 

Орташа қолдау;

«Еркін жазу» әдісінде тірек сөздер арқылы қолдау көрсетемін.

Аз қолдау көрсету;

«Еркін жазу» әдісінде білім алушыларға бағыт бағдар беремін.

Дескриптор

Ұпай

1

-суреттер арқылы мәтіннің атауын талқылайды

1

2

-мәтіннің атауын талқылайды;

-тақырыпқа  байланысты пікір, дәлел, мысал, қорытындыдан тұратын төрт сөйлем жазады

1

 

 

1

3

-мәтіннің алғашқы бөлігіндегі ойды анықтайды;

-негізгі мәселені болжайды.

1

 

 

 

1

4

-«Қызығы басылмаған достық» туралы шағын әңгіме жазады. 

1

Жалпы ұпай

6

 

 

Денсаулық сақтау мақсатын

да қауіпсіздік  ережелерін сақтауды еске саламын.

Сабақбойыншарефлексия

 

Сабақмақсаттарынемесе оқумақсаттарышынайықолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: 

 

2:

 

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?






 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

447 0
Есенов Ш.Н. Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназия Ұлы дала ұстазы № 000577
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *: