Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу |
| |||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Алғашқы адамның шығу тегін және дене бітімі, баспанасы, құрал-саймандары, кәсібі, азығын біледі. Көптеген оқушылар: Өткен күн мен қазіргі уақыттың айырмашылығын айтады Кейбір оқушылар: Ақпараттар арқылы сұрақтарға жауап беріп, істеген жұмыстарына қорытынды жасай алады және алғашқы адамдардың тіршілігін суреттеп сипаттайды. |
| |||||
Бағалау критерийлері |
|
| |||||
Тілдік мақсаттары | Мәтіндегі алғашқы адамдарға байланысты түйінді сөздер мен лингвистикалық құрылымдар арқылы сөздік қорларын ұлғайтады. Алғашқы адам -первобытный человек – firstmen Ру – род - tribe Терімшілік – сбор урожая - terms Аңшылық – охотничий -shooting |
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Жауапкершілік |
| |||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих, география, жаратылыстану |
| |||||
Акт қолдану дағдылары | Слайд. видео |
| |||||
Бастапқы білім | Ауа райы жайлы |
| |||||
Сабақ барысы |
| ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| ||||
Сабақтың басы 2 мин
5 мин | Жағымды ахуал қалыптастыру (Топпен ұстасады) Біз адамбыз, біз адамбыз Өрмекші торын құрамыз Балалар, бір –біріміздің қолымыздан ұстап,өзіміздің адам екенімізді және бір отбасынан екенімізді сезіну қандай керемет! Жаңа сабаққа дайындық мақсатында «Ашық сұрақ» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіреміз. Бағалау критерийі:
Тапсырма: 1. Балалар, біз қандай бөлімді өттік? 2. Жыл мезілдері туралы не білдің? 3. Көктемде жылғалардан не ағады 4. Жыл мезгілдерін ретімен ата. 5. Қыста біздің ауылдың ауа райы қандай болады? 6. Қыста адамдар қалай киінеді? 7. Бұрынғы адамдар қалай киінген деп ойлайсыңдар? Дескриптор:
Олай болса балалар жапырақ, көп киінбеген дегеніміз«Терімшілік» тобына өтеміз, теріден киінген дегеніміз«Аңшылар» тобына өтеміз. 1.Терімшілер 2.Аңшылар Кері байланыс: «Алма ағашы» әдісі Үй тапсырмасын толық меңгерсе – үлкен, қызыл алма ілу Орташа деңгейде меңгерсе – кіші, жасыл алма Әлі де оқуым керек, сұрағым бар десе – сары алма ілу | Іс әрекетпен
Алма ағашы суреті |
| ||||
Сабақтың ортасы 5 мин
5 мин
5 мин
2 мин
5 мин
3 мин | Топтық жұмыс. «Ой қозғау» әдісі бойынша «Символикалык аналогия» кезең І «Терімшілер» тобы Бағалау критерийі:
Тапсырма1
Дескриптор
ІІ Аңшылар тобы Бағалау критерийі:
Тапсырма1
Дескриптор:
Бағалау: «Қате пікірді түзету» Қате жазылған тапсырма беріледі, оқушылар түзетеді. Жұптық жұмыс «Кластер» әдісі бойынша Бағалау критерийі:
Тапсырма2
Дескриптор:
Бағалау:«Бір минуттық эссе» Сергіту сәті: Бір орында жүру 2.Омыртқаға арналған жаттығу. Алғашқы адам бүкіриіп жүрген, ал қазіргі адам тік жүреді. Оқушылар бір орында біресе еңкиіп, біресе тіктеліп жүруді жалғастырады. 3.Қол буындарына арналған жаттығу «Жеміс жина» 4.Мойынға арналған жаттығу «Аңға шыққан адам» Адамдар аң аулағандай басын жан жаққа бұра қарап, алысқа мұқият көз тастайды. Дарынды баламен жұмыс «Санадағы кинофильм» әдісі Бағалау критерийі:
1-тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз және талқылаңыз.
Карта Дескриптор:
Бағалау: Бағалау: «Жұдырық - алақан» Жауап ретінде қолдарымен үш түрлі белгі бере алады: - егер олар мақсаттарға және күтілген нәтижелерге қол жеткізгендігіне сенімді болса - ашық алақан; - егер олар мақсатқа жартылай ғана жетіп, бірақ әлі де болса жұмыс істеу керек деп санаса - үш саусағын жоғары көтереді; - егер олар елеусіз ғана табысқа жеттім немесе мақсатқа жету үшін ештеңе істемедім деп есептесе – жұдырығын көрсетеді. |
|
| ||||
Сабақтың соңы
6 мин
| Рефлексия кері байланыс «Форматты бағалау» Бұл әдіс сабақтан кейін бірден немесе қандайда бір сабақтағы тексеруге арналған. Мұғалім «Неге? Қалай? Қайтіп?» деген қосымша нақтылау сұрақтарын қояды.
Алғашқы адам мен қазіргі адам несімен ұқсас әлде айырмашылығы қандай?
| Мінездемесі қандай?
| Ондағы негізгі тіршілігі, баспанасы қандай?
| Сіз қандай идея немесе қосымша мағлұмат қоса аласыз?
| Сіз қандай қорытынды жасай аласыз?
| ||
|