Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI1706

Нейронды желілердің жұмысы және ұйымдастыру принциптері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру

Сабақ мақсаты

  нейрондық желілердің жұмыс принциптерін (нейрондық және синапстар) түсіндіру

Сабақ барысы



 
 

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтың іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы 

10 мин

Сәлемдесу

Сұрақтар арқылы қайталау

Оқушыларды ынталандыру

Оқушылардан берілген суретке ассоциативті сөздерді, терминдерді атауларын сұраңыз. Олардан адам миының құрылысын еске түсіруді сұраңыз. Нерв жүйесінің «нейрон», «синапс», «дендрит», «аксон» сиақты негізгі элементтерін талқылаңыз. 

Адамның нерв жүйесіне ұқсас жұмыс істейтін жүйе құру мүмкіндігі жөнінде сұраңыз? Егер мүмкін болған жағдайда оны қалай жүзеге асыру керек? Осындай жүйелер туралы оқушылардың білімі туралы сұраңыз. 

Оқу мақсаттарымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру

Нейрондық желілердің түрлері

Нейрондық желілердің түрлерін сипаттаңыз

 

Тапсырма:

Қызмет түрі: топтарда зерттеу, пікірталас, постер көмегімен материал дайындау және ұсыну, басқа топтың жұмысын бағалау.

Топтарға арналған тақырыптар:

1. кластерлік нейрондық желілер

2. қайталанатын нейрондық желілер

CO: 2. Нейрондық  желілердің түрлерін сипаттаңыз

3. Басқа топтың жұмысын бағалаңыз және кері байланыс беріңіз

 

 

Презентация

 

 

 

 

Ақпараттық мәтін

Тақырып тық суреттер

 

Сабақтың ортасы

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

Нейрондық желілердің негізгі түсінігі 

Жұмыстыңтүрiвидеоматериалды көріп, оның мазмұнын талқылау, мұғалімнің түсіндіруі 

Бағалау критериі

         1. Жасанды нейрондық желілерді құру принциптерін түсіндіру 

Нейрондық желілердің негізгі түсінігін қалыптастыратын видеоматериалды көрсетіңіз

https://www.youtube.com/watch?v=F-4S7O5llJM

Жасанды нейрондық желілердің және адамның нерв жүйесінің жұмыс принциптерінің ұқсастығын талқылаңыз.  

Нейрондық желілердің негізгі ұғымдарын тұсіндіріңіз

  1. Кіріс деректері
  2. Синапс
  3. Сумматор
  4. Белсендіру функциясы
  5. Шығыс қабаты

 

Нейрондық желілерді қолдану салалары

Жұмыстың түрi: топпен жұмыс кезіндегі зерттеу, топтағы талқылау, зерттелген тақырып бойынша постер дайындау, басқа топтың жұмысын бағадау 

Бағалау критерилері: 

           2. Жасанды нейрондық желілерді қолдану салаларын сипаттау

          3. Басқа топтың жұмысын бағалау және кері байланыс беру 

Оқушыларды 3 топқа бөліп, нейрондық желілер негізінде жұмыс істейтін 1-2 программаны зерттеп, олардың жұмыс принципін басқа топтарға түсіндіруін ұйымдастырыңыз. Топтарға берілген материалдарды қарастырып, топта талқылауларын қадағалаңыз. Қарастырылған материалдар бойынша әр топтан постер дайындауларын қадағалаңыз. 

Оқушылардан топтың постер бойынша түсіндіруін бағалаушы критерийлерді құрастыруларын сұраңыз, барлығына қол жетімді етіп, тақтаға жазып қойыңыз. 

Зерттеу тақырыптары

1-топ: Нейрожелілердің топтыстыру есептерінде қолданылауы

2-группа: Нейрожелілердің болжау есептерінде 

қолданылауы 

    3-группа: Нейрожелілердің танып білу есептерінде қолданылауы 

Топтыстыру — деректерді әртүрлі параметрлер бойынша жіктеу. Мысалы, әр түрлі кіріс мәліметтері (жасы, табысы, отбасы жағдайы) бойынша қай клиентке кредит беру керектігі туралы есеп. 

Болжау — келесі қадамды болжау.  Мысалы, қорлар нарығындағы акциялардың өсуі немесе төмендеуін болжау туралы есеп.

Танып білу — нейрожелілердің ең кең қолданыс тапқан саласы. Мысалы, телефон камерасының адам бетін танып 

біліп, оны бөліп алуы.

 

Постерлер бойынша топтардың түсіндіруін ұйымдастырыңыз. Үсынылған ақпартты критерийлер бойынша бағалауды ұйымдастырыңыз және кері байланыс беріңіз.  

• Нейрондық желі дегеніміз не?

• Неліктен конвульсиялық желілер бейнелеу үшін жақсы?

• Қайталанатын желілер мен тікелей тарату желілерінің түбегейлі айырмашылығы неде? Бұл айырмашылық қандай деректерді тиімді өңдеуге мүмкіндік береді?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ Мұғалім оқушы-

лар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады 

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалана-ды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ең үздік жауап»

 

Жұлдыз-шалар

 

 

 

 

 

 

Постерлер

А3 қағаз, стикерлер, фломастер

лер

 

 

 

 

 

 

 

 

Информати-ка 10 сынып

 

 

 

Сабақтың

соңы

5 мин

Сабақты қорытындылау. Рефлексия

Қысқаша мазмұны:

 

 



Оқушыларды қарама-қарсы орналасатындай етіп екі шеңберге тізіңіз. Келесі сұрақтар бойынша өзара кері байланыс берулерін сұраңыз:

  1.   1. Сіздің ойыңызша сабақтан басты идеясы неде 
  2. Келесі сұраққа көшерде сыртқы шеңбердің бір орынға оңға жылжуын сұраңыз
  3.    2. Ең қызықты әрі игеруге жеңіл болған материал
  4. Келесі сұраққа көшерде сыртқы шеңбердің бір орынға оңға жылжуын сұраңыз
  5.   3. Сіз үшін толық ашылмаған бір сұрақ 

Үйге тапсырма:

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді  бас бармақ салынған суреттер  арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушы-лардың белсенді-ліген байланыс-ы бағалана-ды

 

 

 

Презентация

 

А3 қағаз, стикерлер, фломастер- 

лер                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

 

 



974 1
Мақсат Даурембеков, Түзету мекемесі жанындағы №15 колледждің информатика пәнінің оқытушысы Ұлы Дала Ұстазы № 002142
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *:

гульзана
17 апреля 2023 08:26
қмж жақсы жазылған екен. сапалы әрі дұрыс жазылған. сіздерге тек сәттілік