Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI169

§16. Графикалық редактордағы фигуралар


 

 

Қысқа мерзімді жоспары

 

V-БӨЛІМ

Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырып: «Өнер»)

Күні: 15.03.2021 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Ажикова Гульнара Тлеккауловна

Сынып: 3

 

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

 

§16. Графикалық редактордағы фигуралар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 

3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
 3.
1.2.4 компьютерлікпрограммаларда меню командаларынқолдану;
 

Сабақмақсаты

Барлық оқушылар:әр түрлі фигуралармен танысу. Paint графикалық редактор құралдарын қолдану және суреттер салуға дағдылану. 

Басым көпшілігі:Paint графикалық редакторда фигураларды пайдалану, суреттер салу мүмкіндіктерін меңгеру.

Кейбір оқушылар:қарапайым графикалық редактордың құралдары мен фигураларының атаулары мен қызметін ажырату.

Бағалау  критерийлері 

Paint графикалық редактор құралдарын қолданады.

Фигуралармен танысады. 

Оқушылар фигуралардың атауларын ажыртады.

Тілдікмақсаты

 

 

  • Лексика мен терминология:

Фигура – Фигура –Figure

Шеңбер – Круг –  Circle

Тік төртбұрыш – Прямоугольник - Rectangle

Құндылықтардыдарыту

 

 

1. Ынтымақтастық: Топтықжұмысбарысындаіскерлікке, ынтымақтыққа, жылулыққарым-қатынастардыдамытуға, нақтылыққабаулиды.

2. Академиялықадалдық: өзгелердің ой-пікірлерінтыңдап,бір-бірлерінқұрметтеуарқылыбілімалу мен  адалдықпринциптерінсақтау.

Пәнаралықбайланыстар

Математика ,қазақтілі,ағылшынтілі, бейнелеуөнері

Бастапқы білім 

Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру. Графикалық редакторда сурет салу үшін қандай құралдарды пайдаламыз? Суретті қалай сақтауға болады?

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогттың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

0 - 5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 -10 минут

 

Ұйымдастыру:

Мұғалім оқушылармен амандасып топтағы оқушыларды түгендейді.

Психологиялық тернинг ұйымдастыру. «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастыру.

Мыс: Гүлвира - «Гүлдей жайна, Арман –армандарын орындалсын. т.б.)

Саралау

«Топтастыру»

Топқа біріктіру.

Оқушыларға тінтуір мен пернетақтаның суреттері беріледі. Тінтуірлер бір топқа ал пернетақталар бір топқа бөлінеді.

І топ – тінтуір

 

ІІ топ – пернетақта 

«Сұрақты ұстап алу»әдісімен үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап беру.

1.Графикалық редактор қалай аталады?

2. Paint редакторын қалай іске қосамыз?

3. Салынған суретті қалай сақтаймыз?

 

1.Оқушылар мұғаліммен амандасады.

 

2.Оқушылар бір-бірінің қолдарын ұстап,оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып жылы лебіздерін білдіру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

Мұғалім қолпаштауы 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтар «Смайлик» арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтыңортасы

 

11-16 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17-23 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24-28- мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29-37 мин

Саралау: «Таныстырылым»

Жаңа білімнің ашылуы

«Визуалды айғақтар» 

 https://www.youtube.com/watch?v=uoTvJizjgjk - 

(оқушыларға интерактивті тақтаға түрлі фигураларды ұсынып сұрақ бағыт-таймын)

1.Бұл фигураларды бай-ланыстыру арқылы ненің пішінін аламыз.

2.Фигуралар туралы түсінікті қай пәннен оқыдық?

Бұл тұстағы мақсатым оқушылар фигураларды өзара құрастыру арқылы «қарапайым үйдің сұл-басын» шығарады. Осы тұста жаңа сабақтың мәні ашылып, тақырыпты жаз-дырамын, сабақтың мақ-сатымен таныстырамын.

Саралау: 

«Дерек көздері»

«Ойлан, топтас, бөліс» арқылы жаңа сабақты түсіну және талқылау(топтық жұмыс) 

Тінтуір тобы: Фигуралардың түрлерін ажыратады.

Пернетақта тобы: Фигуралардың суреттерін салады. 

Топтық жұмыстан кейін мұғалім жұмысты бекіту мақсатында оқушыларға төмендегі сұрақтарды қояды. 

1.Paint редакторында сурет салу үшін дайын фигураларды қайдан алуға болады?

2.Неліктен сурет салғанда дайын фигураларды пайдаланамыз?

Дескриптор: 

1.Фигураларды ажырата алады.

2. Фигуралардың атауларын біледі.

Саралау: 

«Бүгінгі өткен тақырып бойынша алған білімдерін саралап салыстыру»

«Салыстыру» әдісі 

 

Дескриптор: 

1.Графикалық суретті қылқаламмен салынған суреттен     ажыратады.

 

Компьютермен жұмыс

Paint-ті іске қосып, құралдар тақтасында орналасқан  фигураларды қолдана отырып, үйдің суретін саламыз.Салған суретіңізді бумаға сақтайсыздар.

 

 

Берілген суретте қандай құралдар және фигуралар қолданып, салынған? Атап шығыңыз.

Дескриптор: 

1.Құралдар тақтасында орналасқан  фигураларды қолдана отырып сурет сала алады.

2.Файлды бумаға сақтай алады. 

 

 
 
 

 

Сергіту. Көз жаттығуын жасау

4.Мұғалімді тыңдайды,сұрақтарға жауап береді

Оқушылар Paint графикалық редактор құралдарын қолданып, суреттер салуды үйренеді. Әр түрлі фигуралармен танысады. Кейбір оқушылар фигуралардың атауларын ажырта алады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Оқушылар екі суретті өзара байланыстырып. Біреуінің графикалық екендігін, ал екінші суреттін қылқаламмен салынғанын ажыратады, графикалық суретті салуда қандай фигуралар қолданғанды айтады. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім тақырыпқа байланысты қызықты ақпараттармен бөлісіп оқушыларды ынталандырады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар жұмыс дәптерлеріне сөздіктерді жазып алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Екі жұлдіз, бір ұсыныс әдісі» арқылы  топтар бірін-бірі бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін – өзі бағалау жүзеге асады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өз-дерінің прак-тикалық жұ-мысын «Ауа райы»әдісімен бағалайды.

 

ҚБ: «Мадақтау, ынталандыру» әдісі 

«Жарайсың!», «Дұрыс орындай алдың», «Бәрекелді», «Өте жақсы!»

«Сенің қолыннна бәрі келеді».

 

 

 

Интерактивті тақта

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 формат, оқулық. Фигуралар бейнеленген таңбашалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Графикалық суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дербес компьютер

 

38-40 мин

 

 

Рефлексия 

Сабақтың соңы

«Білім қоржыны» әдісі

 .

 

 

Үйге тапсырма: 

Оқулық §16 60-62 беттерді оқу. Графикалық фигураларды қолданып, әр түрлі жануарлардың бейнесін құрастырып келу.

 

Оқушылар сабақ бойынша түсіну деңгейлерін осы қоржынға салады.

 

Қоржындағы оқушылардың кері байланыстарын саралай отырып, алдағы сабақта түсінбеген тұстарымен жұмыстануға тапсырмалар береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? 

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

Барынша қолдауды қажет ететін оқушылар үшін: оқушылар сұрақ қою, визуалды айғақтар арқылы тартылады, диалогтық қарым-қатынас орнатылды.

Аз қолдауды қажет ететін оқушылар үшін:фигуралардың түрін ажырату арқылы бағалау деңгейіндегі тапсырмалар берілді.

Жалпы сынып үшін саралау тапсырмалардан, бағалаудан және жұптық, топтық, практикалық жұмыс жасақталды.

Қалыптастырушы бағалау мадақтау, смайликтер  арқылы, «Жеміс ағашы» бағалау әдісі  арқылы өзара әр тапсырма сайын жүзеге асырылады, қошемет арқылы ынталандырылады.

Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, практикалық тапсырмаларды көрсету, тапсырмаларды сатылай баяндап шығару. Сергіту сәті, практикалқ орындау арқылы үнемі қозғалысқа келу.

Оқушыларға білім беру бағдарламасының аясында құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыс кезінде адамгершілік-ынтымақтастыққа бағыттау арқылы жүзеге асырылады

Сабақ бойынша рефлексия:

1.Сабақ мақсаттары қолжетімді ме?

2.Оқушылар бүгін нені үйренді?

3. Сабақтағы ахуал қандай болды?

4. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

5. Уақыт есебінен ауытқу болды ма?

6. Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?

 

 

384 1
Гульнара Ажикова, А.Байтұрсынов атындағы10 ЖОББМ-нің информатика пәні мұғалімі Батыс Қазақстан облысы,Орал қаласы. «ULY DALA USTAZY» халықаралық ғылыми-педагогикалық журналы № 00036
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *:

Лаззат
12 января 2023 17:12
тамаша -те вмыломло ломрвалова лморвало