Бөлім | Бөлім 3. Физикалық география 3.3 Гидросфера | |||
Педагогтың аты-жөні | Абдуллина Мереке Алмасқызы | |||
Күні | ||||
Сынып:8 | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | ||
Сабақтың тақырыбы | Өзен аңғарының құрылысы Өзендердің гидрологиялық режимі | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.3.3 -өзен аңғарының құрылысын түсіндіру. | |||
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы өзен жүйесі, өзен бөліктері мен өзеннің қоректену типтері, өзеннің маңызын жергілікті жермен байланыстыра отырып,түсінік беру. Оқушылардың көпшілігі Өзендерге,оның келіп шығуы, құрылымына сипаттама бере отырып, оның бүкіл табиғи орталықтағы және адамзат өміріндегі жалпы тіршілік үшін маңызын түсіндіру.. Оқушылардың кейбірі өзен туралы тірек білімдерін еске түсіре отырып, өзен тақырыбын оқып үйрету. | |||
Бағалау критерииі | Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. Өзен және оның негізгі элементері,шоңғалдар мен сарқырамалар жайлы ұғым қалыптастыру, жер бедері,тау жыныстары мен өзен ағысы сипатының байланысын түсіндіру,өзендердің суға молығуы және өзенге сипаттама беру тәсілін меңгеру. | |||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
| |
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. | Сәлемдесу Түгелдеу Қызығушылықты ояту үшін өзендердің атауы айту. Топтарға біріктіру 1-топ Амазонка 2-топ Мисисипи 3-топ Хуанхэ 4-топ Конго Өткен сабқты пысықтау « Кемелер сайысы»
10. Өзен дегеніміз не 11. Өзенің ауыл шаруашылығында пайдасы 12. Көлдің шаруашылықта пайдасы 13. Қазақстандағы ең үлкен көл 14. Дүние жүзіндегі ең суы мол өзен 15. Дүние жүзіндегі ең ұзын өзен 16. Қыста табанына дейін қататын солтүстік америкадағы өзен 17. Есіл өзені қай қаланы екіге жарып ағады 18. Экваторды екі рет кесіп өтетін өзенді ата 19. Қазақстандағы ең үлкен мұздық 20. Мұздықтар өседң ме 21. Әлемдегі ең үлкен сарқырама 22. 300 тармақпен ағатын ең сұлу сарқырама не деп аталады 23. Қазақстандағы жойылу алдында тұрған теңіз 24. Батпақтың пайдасы қандай 25. Ганг өзені қайда орналасқан 26. Тобыл өзнін тап | Оқушылар топтарға бірігеді Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
| |
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин
Сабақты бекіту | Жаңа сабақты Ы.Алтынсариның Өзен деген өлең шумақтарымен бастау. Өзенің пайда болуы жайлы бейне ролик көрсету «Жариялау әдісі» 1-топ Ертіс өзенінің бастауынан құятын аймаққа дейінгі аралықты сызады. 2-топ Есіл өзенінің бастауынан құятын аймаққа дейінгі аралықты сызады. 3- топ Сырдария өзенінің бастауынан құятын аймаққа дейінгі аралықты сызады. 4-топ Жайық өзенінің бастауынан құятын аймаққа дейінгі аралықты сызады. Дескериптор
«Әріптер толықтыру» «А», «М», «Д» «Е» Кескін картаға өзендерді белгілеу.
|
Көрсетілген ресурстарды талқылайды
Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
|
| |
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
| Рефлексия. Каспи теңізінің толқындары. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |