Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI1532

Ауыл күзі. Тайыр Жароков.

 

Пән: Әдебиеттік оқу

Орта мерзімді жоспар бөлімі: 

Уақыт

Күні: 

Сынып: 3 «З»-сынып

Мектеп: №58 жалпы орта білім беретін мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова П

 

16.11.21ж

Қатысқандар саны:                  Қатыспағандар саны: 

Сабақ тақырыбы

Ауыл күзі. Тайыр Жароков.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу  мақсаттары

 (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.4.1 – өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекше-

ліктерін анықтау.

3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып,

жеткізу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады, өлеңде сипатталған жыл мезгілін анықтайды;

Көптеген оқушылар: шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды, берілген сөздердің мағынасын түсіндіреді;.

Кейбір оқушылар: берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады, күз мезгілін сипаттауда көркем сөздерді орынды қолданады.

Бағалау критерийлері

  1. мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады.
  2. шығармашылыққа негізделген сұрақтарға жауап береді,сөздердің мағынасын түсіндіреді.
  3. берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады,көркем сөздерді орынды қолданады.

Құндылықтарды дарыту

Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.

Жеке және жұпта, топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық.

Тілдік мақсат

Ауыл күзі, өлең, ұйқас, шумақ

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, қазақ тілі.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Ресурстар

Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б

Бастапқы білім

 

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

Қызығушылығын ояту

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Сәлемдесу

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Құрметпенен сіздерге ,

Сәлем бердік біз.

«Жапырақтан құр қалма» ойыны

Топқа бөлу

  1. топ  «Қыркүйек» тобы
  2. топ  «Қазан» тобы
  3.  топ «Қараша» тобы

 

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып, білім аламыз.

Мақсатымыз – білім алу

Міндетіміз еңбектену.

Еңбектену арқылы

Беске қолды жеткізу.

 

Жұмыс ережесін келісу

  1. Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
  2. Уақытты үнемдейміз!
  3. Нақты,дәл жауап береміз!
  4. Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды
  5. көрсетеміз!
  6. Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

 

 

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

Үй тапсырмасын пысықтау.

«Микрафон » әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.

-  Балалар, үйге қандай тақырып берілді?

- «Күз» мәтінін жазған  кім?

- Міржақып Дулатов кім?

- Автор туралы әңгімеле

- Мәтін туралы айтылған?

      Балалар, күзде ауылда адамдар қандай тіршілік жасайды?

Ендеше, бүгінгі тақырыбымыз «Ауыл күзі» өлеңі

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

  1. Балалар біздің бүгінгі мақсатымыз өлеңді және өлең шумақтарын әңгімелей отырып,көркем – бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар жапырақтың түстерін таңдау арқылы топқа бөлу. 

Оқушыларды ауызекі бағалау.

 

Оқушылар қолдарынан ұстасып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

 

 

 

 

Күлегеш смайликтер арқылы бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

Ширату тапсырмасы.

Тақырыпты үш тілде айту. 

«Ауыл күзі»  

«Осень в деревне» 

«Village  autumn»

 

    Тыңдалым

  • -          Өлеңді жазған кім? 

Автормен танысу. Т. Жароков

Оқулықта берілген анықтаманы пайдаланып, өлеңнің авторы туралы әңгімеле.

 

Айтылым

Тізбектей  оқыту

  • -          Балалар бірінші шумақта шықты неге теңеп тұр?
  • -          Күміс моншаққа
  • -          Балалардың бетін неге теңеп жатыр?
  • -          Қызыл алмаға
  • -          Мектепті ше?
  • -          Анаға
  • -          Комбайнды неге теңеп отыр?
  • -          Кемеге

      Балалар бұл өлеңде күзімізді теңеу арқылы жазған екен. Ендеше  теңеу қалай жасалады екен?

Оқулықтағы теңеу туралы анықтаманы пайдаланып  өлеңнен -дай , -дей жұрнақтары бар сөздерді теріп жаз.

 

Дәптермен жұмыс

Аспандай,  шашқандай, алмадай,  кемедей

Осы сөздердің түбірін табайықшы.

  • -          Балалар туынды сөз деп қандай сөзді айтамыз?
  • -          Түбір сөзге жүрнақ жалғау арқылы жасалған сөзді туынды сөз дейді.

 

Дескриптор:

  1. Сұрақтарға жауап береді
  2. Дәптермен жұмыс жасайды
  3. Түбір сөзді және жұрнақты  табады

Ұжымдық жұмыс. (Ұжымдық жұмыс)

Өлеңдегі көркем сөздерді пайдаланып. эпитет немесе теңеу екенін анықта.

Эпитет көбінесе сын есім, үстеу, зат есім, етістіктен жасалады. 

Көркем әдебиетте тұрақты эпитет жиі қолданылады

 

Ал теңеу дегеніміз--дай,-дей,-тай,-тей,сияқты жұрнақтары немесе     бейне,тәрізді, сияқты деген сөздер арқылы жасалады.

 

 

 

 4-тапсырма. Тақтамен жұмыс

Мәтіндегі сөздер мен сөз тіркесі

Эпитет

Теңеу

Маржан  бидай

Қызыл алмадай

Күміс моншақ

Барқыт қоңыр күз

Анасындай аймалай

Кемедей кешіп

Алтын дария

 

 

           

 

       

 

Дескриптор:

  1. Ұжыммен жұмыс жасайды.
  2. Өлеңдегі көркемсөзді пайдаланып эпипет немесе теңеу екенін анықтайды

 

Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда) 

1-топ. 5-тапсырма. 

Кестені толтыру

 

2-топ. 6-тапсырма.


Осы мәтіндер бойынша сурет салады.  Суреттерді  сөйлетеді.

  


 

 

 

 


 

        

3-топ. Күз тақырыбына байланысты өлеңдер шығарып айтады.

 

Дескриптор:

  1. Мақал-мәтелдердегі ойға сәйкес келетін шумақтарын тауып, кестені толтырады. 
  2. Күз тақырыбына байланысты суреттер салады.
  3. Күз тақырыбына байланысты өлең шығарады.

 

ҚБ: Бас бармақ  арқылы бір-бірін бағалау.

 

Жаңбыр болып, нөсер болып жауамыз,

Самал есіп, дауыл болып соғамыз.

Найзағай  боп, жарқ-жұрқ етіп жанамыз,

Күн  нұры боп, шуақ шашып тұрамыз.

Дауыл тұрса, мазаң кетер тынышың

Найзағайдан сақтанайық, балалар!

Күндей  жайнап өсе берсін өрісің!

«Жұмбақ жеміс» ойыны . Жемістің сипатын айтады.

 Қарсы топ оның жауабын айтады

1-топ

Көктемде
Ақ гүлге оранады,
Күзде
Қолға доп боп оралады. (Алма)

2-топ

Доптар жатыр желiсi бар,
Қабат - қабат терiсi бар. (Орамжапырақ)

3-топ

Өсірер тың дала,
Көшірер қамбаға.
 
Айналар ұнға да,
Айналар нанға да.
 (Бидай)

Топтық жұмыс. Постермен жұмыс.

1-топ.  Күз тақырыбына  сурет     салу. Суреттерді сөйлету.

2-топ. Күз тақырыбына эссе жазу.

3-топ. Күз тақырыбына өлең шығару.

 

 

 

 

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату

 

 

 

 

 

 

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Белсенді оқу тапсырма

лары.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,толық-тыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қимылдар арқылы

 

 

 

 

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау тиімді  кері байланыс орнату.

Сабақтың соңы

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

Сызбаға сай «Күз» тақырыбына өлең құрастырып көр.

 

... күркіреп, □                          Күн күркіреп,

       ... сіркіреп. □                                   Жаңбыр сіркіреп.

... албырап, ○                          Алма піскен албырап,

      ... дамылдап. ○                         Қызған еңбек дамылдап

 

Рефлексия 

«Алма ағашы» кері байланыс.

 

 

 

 

 

 


 

Үйге тапсырма. «Ауыл  күзі» өлеңін жаттау.

 

 

 

Күлегештермен бағалау.

 

 

 

Алмаға сабақтан алған әсерін, білімін жазады.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының   сақталуы

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да

ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың  жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу  қажет?

446 0
Перизат Оспанова, №58 жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Ұлы Дала Ұстазы № 001938
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *: