kairshanz@mail.ru
Бөлім: | Жер және ғарыш | |
Мұғалімніңаты-жөні | Мұздыбаева Гүлсім | |
Күні: | 04. 02. 2022 жыл | |
Сынып: 2 «З» | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны: |
Сабақтыңтақырыбы | Ғаламшарлар қалай орналасқан ? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.4.2.1 - Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау; 2.1.1.1 - қоршаған әлем құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау; | |
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: ғаламшарлар топтарын ажыратып, оларды салыстыра алады. Көптеген оқушылар: күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін талдайды. Кейбір оқушылар: тақырыпқа қатысты сұрақтар мен жауаптар құрастыра айта алады. | |
Бағалау критерийі | Күн мен Жердің арасындағы байланысты түсіне алады. Жүргізілген бақылауға сүйене отырып, идеяларды тексереді, растайды. Жүргізілген бақылау нәтижелерін қолдана отырып, сұрақтарға жауап іздеп таба алады.
| |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Жүргізілген бақылау нәтижелерін түсіндіре алады және сұрақтарға жауап береді. | |
Құндылықтар дарыту | Қоршаған ортаны тани білу, зерттеу, қорытынды жасау. Оқу, білімге деген қызығушылықтарын арттырып еңбекке баулу. Жеке және жұпта, топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық
| |
Пәнаралық байланыс | Дүниетану, математика
| |
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернет сабаққа қатысты ақпаратты іздеу. |
Сабақтың барысы
Сабақтыңжоспарлау кезеңдері | Педагогтің әрекеті. Оқыту әдістері Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік, зерттеу. | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басталуы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Психологиялық ахуал қалыптастыру
Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Құрметпенен сіздерге Сәлем бердік біз.
2. Топқа бөлу 1-топ «Күн», 2 топ «Ай», 3 топ «Жұлдыз»
3.Ұйымдастыру кезеңі Оң жақтағы көршіңмен амандас, Сол жақтағы көршіңмен амандас. Оң жақтағы көршіңе қарап жыми, Сол жақтағы көршіңе қарап жыми. Оң жақтағы көршіңмен құшақтас, Сол жақтағы көршіңмен құшақтас. Бүгінгі күн тәртібі, Тату- тәтті көрші.
Жұмыс ережесімен келісу Сабақта бір- бірімізді сыйлаймыз,тыңдаймыз Уақытты үнемдейміз Нақты дәл жауап береміз Сабаққа белсене қатысып,жақсы баға аламыз
4. Алдыңғы білімді еске түсіру(ұжымда) Үй тапсырмасын пысықтау «Құпия кілт» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау Балалар біз өткен сабақта Қызылорда облысындағы Байқоңыр ғарышайлағына экскурсияға барған едік.Біз ол жақта әлі жүрміз. Біз Байқоңырды әбден зерттеп көрдік.Енді зымыранға отырып ғарышқа ұшып саяхат жасағымыз келеді.Ол үшін зымыранның құпия кілтіндегі сұрақтарға жауап бермесек зымыранның есігі ашылмайды Ғарышқа саяхат жасау үшін сұрақтарға жауап беруіміз керек
Жарайсыңдар балалар, енді ғарышқа саяхаттап ұшайық. Ал қане кеттік! |
Ширату жаттығуларын жасайды
Алдыңғы бөлімді еске түсіру тапсырмалары
Сұрақтарға жауап береді
«Теңге тарту» әдесімен бағалау жүргізу |
«Теңге тарту» әдісі арқылы бағаланады
|
Оқулық ДәптерлерБейнеролик Бастарына Ғаламшарлардың суреттерін тағады, маркерлер постерлер кілттер, доп, тиындар
|
Сабақтың ортасы
| 5.Ой қозғау «Миға шабуыл» әдісі арқылы филвордта жасырылған сөздерді табу.
6.Жаңа сабақты атау Ғаламшарлар қалай орналасқан
7.Мұғалімнің түсіндірмесі Қосымша ақпарат беру
8.Бейнеролик көрсету
9.Оқушыларды тізбектеп оқыту Ғаламшар дегеніміз-массасы ауыр ғарыш денесі. Оның пішіні шар тәрізді.Ол Күнді айнала қозғалады. Күн жүйесі-Күнді айнала қозғалатын ғарыш денелері.Күн жүйесінің құрамына сегіз ғаламшар кіреді.Солардың бірі-Жер.Жер де басқа ғаламшарлар сияқты Күнді айналады.
10.Тірек сөздерді үш тілде айту
Ғаламшар-планета-planet (пләнет) күн жүйесі-солнечная система-solar sustem (соулар систем) орналасу-располагаться-locating (локейтиң)
11.Зерттеу жұмысы.Топтық жарыс. «Кім жылдам» әдісі арқылы жүзеге асады. Күн жүйесінің үлгісін сәйкестендір
Дескриптор -Күн жүйесінің үлгісін жасайды, сәйкестендіреді
12.Сергіту сәті Дөңгеленіп тұрайық Зымыранға отырып, Аспанға ұшып барайық. Күнді айналып көрейік. Бәріміз бірге қосылып, Ғарышты зерттеп қайтайық. Шоқ жұлдыздар топтасып, Кометалар жарысып. Планеталар айналып, Күн жүйесін құрайық.
13.Сабақты бекіту «Доп лақтыру» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
14.Тақтамен жұмыс Сөзжұмбақты шешу Тақтаға шығып күн жүйесінің айналу ретін көрсетеді
Дескриптор: - Ғаламшарлардың орналасу ретін сақтап атайды. - Мәтінді оқиды. - Сұрақтарға жауап береді. - Алып ғаламшарлардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады.
15.Кері байланыс Бағдаршам түстері арқылы сабақты аяқтау. Жасыл түс-сабақты түсіндім, әрі қызықты болды. Сары түс – сабақты түсіндім, бірақ әлі де түсінгім келеді. Қызыл түс – сабақты түсінбедім, маған бұл сабақ керек емес. 16.Үй тапсырмасы Оқып түсінік айту, 8 ғаламшардың сүретін ретімен салып және ажырату | .
Мәтінді оқиды
Күн жүйесінің үлгісін сәйкестендіреді
Жаттығулар жасайды
Сұрақтарға жауап береді
Тақтаға шығып күн жүйесінің ретін көрсетеді
Әр топ бір-бірін бағалайды |
|
Оқулық
Доп |
Сабақтың соңы | Рефлексия: | Рефлексия жасайды. |
|
|