Бөлім тақырыбы | 7-бөлім. Махаббатсыз дүние бос. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы №3-4 | Ғабит Мүсрепов «Ұлпан» повесіндегі қыз тағдыры | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 9.Т/Ж2.Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу 9.Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдаудағы тура және жанама мінездеулерді жіктеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаты | Оқушылардың барлығы Повестің идеясын ашу Повестегі кейіпкерлерді жіктеу Оқушылардың көбі Ұлпан мен қазіргі қыздардың тағдырын салыстыру Оқушылардың кейбірі Қоғамдағы қыздың рөлін бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Идеясын ашуда ұлттық мүддені көрсетеді; Кейіпкерлерді жіктеуде тура және жанама мінездеулерді ашады; Салыстыруда замандар өзгерісін көрсетеді; Қыздың рөлін бағалауда әлеуметтік-экономикалық негізін ашады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар | Шығарма үзінділері, кесте, графикалық органайзерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Оқушының іс-әрекеті | Саралау | Қалыптастырушы бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы
| 1-тапсырма: «Ми шабуылы» әдісі. Слайд № 1 Мақсаты:Психологиялық ахуал қалыптастыру. Нұсқаулық:Суреттер бойыншатақырыпты болжаңыз. Дескриптор: Жауабын дәлелмен аргументтейді. Сабақ мақсатытаныстырылады. Бағалау критерийлеріболжанады | Сурет ұсынылады, оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді.
| Оқушылар өздерін дескриптор бойынша тексеріп, «Үш айдарлы» әдісі арқылы бағалайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы
7 | 1-тапсырма. Мақсаты: Повестегі кейіпкерлерді жіктеу Нұсқаулық: Үзінділер мен анықтаманы оқып, кестені толтырыңыз. Дескриптор: Кейіпкерлерді жіктеуде тура және жанама мінездеулерді ашады;
2-тапсырма. Мақсаты: Повестің идеясын ашу Нұсқаулық: Үзінділерді оқып, кестені толтырыңыз. Дескриптор: Идеясын ашуда ұлттық мүддені көрсетеді;
3-тапсырма. Мақсаты: Ұлпан мен қазіргі қыздардың тағдырын салыстыру Нұсқаулық: Үзіндіні оқып, монологты осы заман тұрғысынан өзгертіп жазыңыз. Дескриптор: Салыстыруда замандар өзгерісін көрсетеді;
4-тапсырма. Мақсаты: Қоғамдағы қыздың рөлін бағалау Нұсқаулық: Үзіндіні оқып, монологты осы заман тұрғысынан өзгертіп жазыңыз. Дескриптор: Қыздың рөлін бағалауда әлеуметтік-экономикалық негізін ашады.
| Оқушылар жұптажұмыс жасайды.
Үзінділер беріледі. Қажет болса, сыныппен бірге талқыланады.
Оқушылар жұпта жұмыс жасайды.
Оқушылар топта жұмыс жасайды.
| Оқушылар өздерін жауап кілті бойынша тексереді.
Бір-бірін дескриптормен бағалайды.
Оқушылар бір-бірін\ дескриптор бойынша бағалайды.
Бір-бірін дескриптормен бағалайды.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 2 мин | Рефлексия«Ет тартқыш» әдісі Мақсаты: Сабақ барысында игерген білімін бағалау.
| ИНСЕРТ кестесі беріледі. | жеке жұмыс жасайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||