Хасан Ерғали,
Айнабұлақ негізгі орта мектебінің
тарих пәні мұғалімі
БҚО.Тасқала ауданы
XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары.
Білім беру ұйымының атауы |
| ||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 7.3Отарлау және ұлт-азаттық күрес | ||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
| ||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
| ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді? | ||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Халықтың отаршылдыққа қарсы азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау және маңызына баға беру; Батырлардың ұлт-азаттық күрестегі рөліне баға беру | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Оқушылармен амандасу.Оқушыларды түгелдеу. Миға шабуыл Тақтадан «Сандар сөйлейді стратегиясы арқылы» ой толғаймыз. Сабақтың тақыры мен оқу мақсаты хабарланады | Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
| ҚБ Мадақ тау | Қазақстан тарихы Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. | |||||||||||||||||||||||
Жаңа білім
| Мәтінмен жұмыс Оқушыларға XVIII ғасырдағы Орта Азия мен Қазақстанның саяси картасын көрсетіп, Орта Азия елдерімен Қазақстан арасында қандай байланыс болуы мүмкін? деген сұрақ төңірегінде пікірлері айтылады. «Мықты ел екі әлсіз елдерді жаулап алу үшін оларды бір-біріне айдап салып әлсіреген кезде жаулап алады» деген Ф.Энгельстің пікірін талдатып, берілген цитатаның мағынасы ашылады. Бұл мысалды Қазақстанмен байланыстырып, қандай елдерге қатысты айтуға болады? т.б. жетелеуші сұрақтар қойып, сыныптық талқылау ұймдастырылады. Зерттеу сұрақтары: Хиуа, Бұхара және Қоқан хандықтары оңтүстік Қазақстан аумағын жаулап алуда қандай мақсатты көздеді? Экспансияның қандай зардаптары болуы мүмкін? Зерттеу және талдау Тақырып мазмұнын ашатын мәтін таратылады. 1-тапсырма.Жаңқожа Нұрмұхамедұлы мен Есет Көтібарұлы бастаған көтеріліске қатысты сұрақтарға жауап беру. Берілген 10 сұрақ арқылы Жаңқожа Нұрмұхамедұлы мен Есет Көтібарұлы бастаған көтерілісінесипаттама бере алады 2 тапсырма. Кескін картада Жаңқожа Нұрмұхамедұлы мен Есет Көтібарұлы бастаған көтеріліс аймағын көрсету. 3 тапсырма. Жанқожа және Есет батыр бастаған көтерілісті кесте арқылы талдау.
| Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Оқушылар мәтінмен танысып, өзара талқылау жүргізеді. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақтар қоюын ұйымдастырыла ды. Дескрипторы: Дескрипторы: Дескрипторы. Көтерілістердің қамтыған аумағын дұрыс айқындай алады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
XVIII-ХІХ ғғ Қазақстан картасы
Артыкбаев Ж. О.
"Полиграфия", 1993 г. http://www.nlrk.kz/data11/result/ebook_144/index.html#ps
Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. 7 сынып. Қазақстан тарихы., Атамұра, 2012 ж.
| |||||||||||||||||||||||
Бекіту
| Сабақты қорытындылау «Балықтың қаңқасы» Хиуа, Бұхара және Қоқан хандықтарының ХІХ ғасырдың соңғы ширегінде Ресей протекторатына өтіп кеткендігін айта отырып, Жаңқожа батыр мен Есет батырдың Жеке қабілетіне қатысты екі факт арқылы дәлелді оқушылардың сұрау арқылы қорытындылайды. Үйге тапсырма Есет пен Жанқожа батырлар бастаған ұлт-азаттық көтерілісіне SWOT талдау жасау | Оқушылар Балық қаңқасы әдісі бойынша тақырыпты қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка
| |||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
| |||||||||||||||||||||||