Сабақтың тақырыбы: | Бүкіләлемдік тартылыс заңы. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.6 -Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
Сабақтың мақсаты: | -Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды - Бүкіләлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану |
Бағалау критерийлері
| -Бүкіләлемдік тартылыс заңын сұрақтар арқылы тұжырымдайды (10 мин) - Бүкіләлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолданады (15 мин) |
Құндылықтарға баулу
| Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 мин
| Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін динамика тақырыбын жалғастырамыз. Өткен тақырып бойынша кестені толтырыңдар.(1 тапсырма) «Сиқырлы гүл» әдісі Өткен тақырыпты тексеру.
Қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогі Ыбырай Алтынсариннің туғанына – 180 жыл; |
1 тапсырманы орындау
| Әр дұрыс тапқан оқушыға бір жапырақ беріледі
| Кесте | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
25 мин
| Жаңа материалды меңгерту кезеңі. Oқулықпен жұмыс Т.(тoппен жұмыс)«Сиқырлы гүл» әдісі Оқушыларға суреті бар түрлі түсті гүлдің жапырақтары таратылады. Олар жаңа сабақ бойынша артық гүлдің жапырақтары арқылы үлестіріп тақтаға жинайды. Гүл жапырақтары жиналған соң, ортасындағы түймесін ашып оқимыз.
ІІ. Талқылау үшін сұрақтар беріледі (10 минут)оқулықпен жұмыс - топ Бүкіләлемдік тартылыс – әлемде өз билігін жүргізетін әмбебап күштің атасы – Исаак Ньютонның еңбегі туралы. 2 – топ. И.Ньютонның 1687 ж. тұжырымдаған «Бүкіләлемдік тартылыс заңы» тұжырымдау. Бүкіләлемдік тартылыс заңының аспан денелері үшін орны 3 – топ. 1798 ж. Генри Кавендиштің гравитациялық тұрақтыны ашу тарихы. Ғылымның дамуына маңыздылығы.
3 тапсырма Топтық жұмыс (15 минут) Есептер шығару І топ № 1 есеп Массалары m = 100 г және m = 50 г болатын екі нүктелік дене бір-бірінен r = 20 м аралығықта орналасқан. Олардың арасындағы өзара тартылыс күшін анықтаңдар. ІІ топ № 2 есеп 10 м арақашықтықтан массалары бірдей денелердің өз-ара тартылыс күші 26,68 мН. Денелердің массалары ( ) ІІІ топ № 3 есеп Әрқайсысының массаы 100 кг тыныштықта тұрған шарлар бір-бірінен 0,1 Н күшпен т артылса, онда олар қандай қашықтықта орналасқан. Жеке жұмыс жаттығу 3.2 оқулыкпен жұмыс | «Сиқырлы гүл» арқылы керектісін таңдап алып келесі сұраққа жауап береді. Суреттерді мағына бойынша орналастырып тақырыптың ашады.
Жаңа тақырыпқа көшу үшін оқушыларға мәтін берілген, ал оқушылар оған байланысты өз ойларымен топта бөліседі, содан соң бүкіл сыныппен талқылайды
Оқулықпен жұмыс істеу үшін мынадай сұрақтар қойылады.
Бүкіләлемдік тартылыс заңы формуласын қолданады. Есептеулер дұрыс жүргізеді Шамалардың өлшем бірлігін ХБЖ-нде жазады. Бүкіләлемдік тартылыс заңын формуласын пайдаланып есептер шығара алады. |
Дескриптор Бүкіләлемдік тартылыс заңын айтады Ньтонның болжамын үсынады Дененің еркін түсу үдеуін салыстырады
Топ пікірлерін тыңдау.
Жасаған жұмыстарын бағалау. |
Гүл жапырақтарын жинау
Тапсырмалар жинағы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы. 5 мин | Кері байланыс (3 минут) Мен көп нәрсені үйрендім Мен аз нәрсені үйрендім Мен ештеңе үйренбедім Үйге:§15. Бүкіл әлемдік тартылыс заңы. | Берілген тапсырмаларды күнделіктеріне жазып алады | Күнделікке үй тапсырмасын жазады |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |