Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI1229

Балалық шақ

   


    Сабақтың мақсаты:Күрделі сөздерді түсініп, мысал келтіреді; негізгі және туынды сөздер туралы білімдерін бекітеді; мәтіннен таба алады.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:5.4.4.1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану.

Сабақтың барысы:





 

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

1 мин

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Оқу құралдарын дайындау

 

 

Сабақтың басталуы

 

Үй жұмысы 5 мин

Уақыт неге соншалықты алтынға теңейтіндей қымбат болды екен? /Үй тапсырмасы бойынша/

Үйден орындап келген 7-тапсырманы 2-3 оқушы оқиды.

Қалғандарының жұмысын дәптерден тексеремін.

Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау арқылы бағалау

Жұмыс дәптері

3 мин

Ширату

«Жұмбақты шеш» әдісі

Таңертең төрт аяқты Түсте екі аяқты

Кешке үш аяқты.

Жұмбақты шешеді Жауабы: Адамның

балалық кезі, жастық кезі, кәрілік кезі

 

 

 

Дұрыс-ақ,        сіздер, жұмбақты таптыңыздар.

Қалай ойлайсыздар, бүгінгі                біздің сабағымыздың тақырыбы не болуы мүмкін?

 

Сабақтың тақырыбын болжап айтады:

«Балалық шақ»

 

 


 

 

Жаңа сабақтың тақырыбын, күн ретін тақтаға жазады.

 

Адам болып қалыптасуға өміріміздің қай кезеңі маңызды?

Жаңа сабақтың тақырыбын, күн ретін жұмыс дәптерлеріне жазады.

 

Оқушылар жауап береді, пікірлерімен бөліседі.

 

 

Тақта, бор. Жұмыс дәптері

 

 

Сабақтың ортасы 10 мин

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 мин

1-тапсырма: оқушыларға мәнерлеп оқытады.

 

«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы мәтінге байланысты сұрақтарды қояды

 

 

 

«Сканерлеу» әдісі арқылы «Күрделі сөз» ережесін оқытып, түсінулеріне көмектеседі.

 

 

«Миға шабуыл» әдісі арқылы ережені бекітуге арналған мысалдар: биыл, азды-көпті, ТЖБ, Абай Құнанбаев, қара ала

 

Дарынды оқушымен жұмыс: Қиын деңгейдегі тапсырма береді

 

«Кім жылдам» әдісі

арқылы

3-тапсырма: Деңгейлік тапсырманы орындатады.

1-тапсырма: оқылым мәтінін 2 оқушы мәнерлеп оқиды.

 

Мәтін мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

«Сканерлеу» әдісі арқылы «Күрделі сөз» ережесін оқып, түсінеді, мұғалімнің көмегімен меңгереді.

 

 

Жаңа ережеге байланысты сұрақтарға жауап береді, мысал келтіреді

 

 

Сөздердің дұрыс/бұрыс жазылуын тексереді

 

 

1-деңгей: Берілген мәтіннен түбір сөздерді табады, тақтаға жазады.

Сол сөздерге жұрнақ жалғап, туынды сөз жасайды (дәптерге)

 

 

 

Оқушылар сыныптастары- ның жауабын тыңдай отырып бірін-бір бағалайды.

 

 

Дескриптор: Жалпы – 2 балл

Бағалау критерийі:

Ережені түсінеді

 

Мұғалімнің бағалауы


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор: Жалпы – 3 балл

Бағалау критерийі: мәтінінен түбір сөздерді табу

 

Оқулық 55-бет

 

«Диалог негізінде саралау»

 

 

 

 

 

Оқулық 56- бет

Тақта, бор

 

Параққа жазылған сөздер

 

«Мақсат бойынша саралау»

 

 

Қима қағаздар

 

 

Қима қағаздар

 

 

 

 

 

Оқулық 56-бет Жұмыс дәптері

Тақта, бор

«Қарым- қатынас формалары бойынша саралау»


 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

«Барлық оқушымен жұмыс» әдісі арқылы

4-тапсырманың орындалуын қадағалайды.

Бұл жұмыс түрі бүкіл сынып      оқушыларының бір     мезгілде     жұмысқа жұмылдырылуын қамтамасыз етеді.

 

 

 

Қосымша тапсырма (2-т.): берілген 2 көзқарас бойынша пікір алмастырады.

2-деңгей: оқылым мәтінінен жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді теріп жазады. Ішінен 1 сөзді таңдап алып, сөйлем құрайды.

 

 

4-тапсырма: берілген сабаққа үлгермеу себептерін оқып, өмірмен байланыстырады

 

 

 

 

 

 

 

 

Пікір алмасады.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл

Бағалау критерийі: Оқылым мәтініндегі туынды сөздерді теріп жазады, сөйлем құрайды.

 

 

 

 

Дескриптор: Жалпы – 4 балл

Бағалау критерийі: Мәтіннен түбір сөздерді табады

 

«Нәтиже немесе жауап бойынша саралау»

 

 

 

 

«Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау»

Сабақты ң соңы

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

«Бағалау». Оқушылардың өз- өздерін бағалауды ұйымдастырады.

 

Мұғалім бағалайды

 

 

Рефлекторлық экран

Менде бәрі сәтті шықты ...

Мен үйрендім ... Сабақта мен орындай алдым ... Бәрінен маған ұнағаны ...

Бәрінен маған қиын болғаны ...

 

 

Үй жұмысы ретінде 5-тапсырманың

орындалуын түсіндіреді

Оқушылар өз-өздерін бағалайды.

 

 

Оқушылар келісетін- келіспейтіндігін айтады.

 

Өтілген сабақ бойынша кері байланыс береді.

Таратылған қағазға жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады.

Өз-өздерін бағалау

 

 

ФБ

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық 56- бет.

Күнделік


 

 

329 0
Айжан Саттарова №11 Т.Тастандиев атындағы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі,Жамбыл облысы,Жуалы ауданы Ұлы дала ұстазы № 001516
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *: