Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI1219

Бөлшектер.Пысықтау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: жай бөлшектермен қосу, азайту, салыстыру іс-ірекеттерін жүргізеді;

Оқушылардың басым бөлігі: дұрыс, бұрыс бөлшек пен аралас сандардың айырмашылығын атайды; есептерді талдап,теңдеу құру арқылы шығарады;

Кейбір оқушылар:.аралас бөлшекті сурет бойынша жазады.

SMART мақсат:

Оқушылар бөлшектер мен аралас сандарды жазады, бөлшектермен түрлі амалдар жүргізеді: қосады, азайтады, салыстырады, теңдеу шешеді. 

Бағалау критерийлері:

жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтап атай алады;

есептерді талдап, шығара алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: 

Жазбаша тапсырма:

•        Есептеулер жүргіземіз.

•        Есеп шартын жазыңыз.

•        Жауапты  жазыңыз.

Терминология: 

Бөлшектер және аралас сандар

Сөз тіркестері: 

•        Есеп сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

•        Неліктен есеп сұрағына біз бірден жауап бере алмаймыз?

•        Неліктен есепті шығарудың алгебралық тәсілін таңдау ыңғайлы?

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, тапқырлық, жауапкершілік.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі мен әдебиет, жаратылыстану.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептер.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған  жаттығулар

Ресурстар 

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу

3 мин

 

 

 

 

Түсіну

4 мин

Психологиялық ахуал орнату:

Дене мүшелерімен амандасу (көзбен,  қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу)

Мұғалім: — Екі көз не үшін керек?

Оқушы:     —  Жақсыларды көру үшін.

Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек?

Оқушы:  —  Ақыл – кеңес тыңдау үшін.

Мұғалім: — Екі қол не үшін керек?

Оқушы:     —  Елге көмек беру үшін.

Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет?

Оқушы:     —  Шетте жүрсең,

Туған жерге жету үшін

Мүғалім: —     Ал басың не үшін керек?

Окушы:     —   Бәрін-бәрін ойлау үшін.

 Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін.

Жұмыс ережесін келісу:

  1. Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
  2. Уақытты үнемдейміз!
  3. Нақты,дәл жауап береміз!
  4. Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды,  тапқырлығымызды көрсетеміз!
  5. Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

 

Топқа бөліну: «Жылқы мен жокей» стратегиясы:

Оқушылар жазылған бөлшектерді оқып, атайды,

бөлшектердің ұқсастығы мен айырмашылығын атайды. «Дұрыс бөлшек» тобы

«Бұрыс бөлшек» тобы

 

 

Алдыңғы білімді еске түсіру (топта)

«Бәйге» ойыны: бөлшектерді салыстыру

 

  *  ;        ;     5 *  ;       

 

 ;        *  ;        * 2;

 

Дескрипторы: бөлшектерді салыстыра алады.

 

Интербелсенді тақта

 

Қимылдар жасап, жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Параққа жазылған бөлшектер 

 

 

 

 

Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

Қолдану

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті 2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жинақтау

6 мин

 

 

 

Ой толғаныс

3 мин

  1. «Жүзден жүйрік…» жеке дара жұмыс.

Бөлшектерді қосу, азайту алгоримтін еске түсіру,

орындау.

 + - ;               - + ;                 – (  + );

 

 - - );      - ( + );             + - ;

 

Дескрипторы: бөлшектерді қосады, азайта алады.

 

  1. «Шығарып көр» Есепті теңдеу құру арқылы шығару.

(топтық жұмыс):

  1. Арақашықтығы 660 км болатын теңіз жағасындағы екі қаладан бір уақытта бір-біріне қарама-қарсы бағытта екі мәшіне жолға шықты. Олар 4 сағаттан кейін кездесті. Біреуінің жылдамдығы – 90км/сағ. Екінші мәшиненің жылдамдығы қандай?

 

Дескрипторы: есепке дұрыс теңдеу құрады, шығарады.

 

«Қызыл гүлім-ай» 

 

 

Оқулықпен жұмыс: «Тездет, бірақ қателеспе» теңдеу шешу сайысы (жеке дара жұмыс):

 113 бет №10 жаттығу

Дескрипторы: бөлшекпен берілген теңдеулерді шешеді.

 

  1. «Тапқыр болсаң, талас жоқ» өзіндік жұмыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Х

 

Х

 

Х

 

 

 

 

 

Х

 

 

Х

           А)                                                                Б)

Дескрипторы: берілген сурет бойынша аралас санды жазады.

 

 

Тақтада орындайды

 

 

 

 

 

 

 

Топпен талдап, орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

видеобейне

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулық

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

Бағалау

2 мин

Рефлексия «Жұлдыздар шеруі» әдісі: әр оқушы өзінің алған білімін бағалап, қорытынды жасайды. Неліктен? деген сұраққа жауап беру керек.

 

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс

«Жұлдыздар шеруі» әдісі тапсырмалары     арқылы білдіре алады.

   Үй  тапсырмасы: 1 мин

 

6,8 жаттығуды орындау

Кунделікке жазады

 






 

 

404 0
Скакова Бактыгул Мукарамкызы, Каратай ЖОББМ бастауыш сынып мұғалімі, педагог-зерттеуші № 001810
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *: