Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI1066

Сүт және сүт өнімдері

 

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тамақтану мәдениеті

Куні: 

Сынып: 6сынып (қыздар)

Сабақ: 40 минут 

Мұғалімнің аты-жөні: Сутбаева Ф.М.

 

Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт өнімдері.   

Мақсаты: оқушылардың сүттің көректік  құндылығы емдік қасиеттері туралы білімді меңгеруін қамтамасыз ету, оларды сүт өнімдерінің кең ассортиментімен,сүттен дайындалатын тағамдармен, сүт өндеу түрлерімен, таныстыру.

Міндеттері:

1.Білімділік-сүттен және сүт өнімдерінен тағамдар дайындау білігін беру, дайындау технологиясы мен ЖЕС сақтай отырып ыстық өніммен  және     азық-түліктермен жұмыс дағдыларын жетілдіру.

2. Дамытушылық-жалпыеңбектіке

 және политехникалық: уақытты тиімді пайдалану, жұмыс істегенде тазалықты сақтау және ұқыпты болу, ыдыс-аяқтар мен құралдарды дұрыс пайдалана білу жөніндегі білімдерін жетілдіру.

3.Тәрбиелік-азық-түліктерге ұқыпты қарауды тәрбиелеу, тағамдарды безендірген кезде эстетикалық талғамдарын қалаптастыру.

Сабақтың түрі:

Топпен жұмыс.

Сабақтың әдіс-тәсілі:

Мазмұндау,сұрақ -жауап, әңгімелесу.

Сабақ көрінекіліктері:

Үлестірмелер, нұсқаулар.

Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі, орыс тілі, тарих, биология.

АКТ қолдану дағдылары 

Тақырып бойынша қажетті ақпараттарды іздеу, өңдеу. 

Презентация жасау барысында АКТ құрылғыларына жүгіну және топта/жұпта бөлісу.

Бастапқы білім 

 

Оқушылар жалпы асүй  жабдықтарын  танысып, материалдар мен құралдарды дұрыс қолданудағы қауіпсіздік техникасымен таныстып, практика кезінде қолдана алады. 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті 

Оқушы іс-әрекеті 

 

Нәтиже 

Сабақтың басы Ұйымдастыру

 

Оқушылармен амандасу, түгендеу, құрал жабдықтарын тексеру.

Топқа бөлу.Балалар 1,2,3,-ке топқа бөлу. Сиқырлы сандықшаданөз топтарына есім алады. 1-топ "Балқаймақ"тобы, 2-топ "Ірімшік" тобы,3-топ"Балмұздақ" тобы .

 Топпен отыру

Ұйымшылдық

Үй тапсырмасы

Сабақтың тақырыбымен таныстыру,үй тапсырмасын пысықтау, оқушылардын дайындығын тексеру

1.Қандай дәндік және бұршақтұқымдас дақылдарды білесіндер?

(Дәнді дақылдарға дәнділер: бидай, сұлы, арпа, күріш, тары, жүгері, қарақұмық).

2.Жармалар қандай тағамдық заттарға бай?

(Жармалар: крахмал,ақуыз,В1,В2,РР тобының витаминдер бар).

3.Тамақтануда макарон өнімдерінің маңызы қандай?

(Макарон өнімдері адамның тамақтануында маңызды орын алады, олар құрамында ақуыздың мөлшері көп, көмірсу , минералды заттар, бидай ұнынын шығарады).

Өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстыра  біледі

Өткен сабақты еске түсіреді

Сабақтың ортасы

 

Оқушыларға сүт және сүттен дайындалатың тағамдар туралы толық мағлұмат беру.Сүт –бағалы тағамдық өнім. Оның құрамында адамның ағзасы дұрыс өсіп-даму қажеттігі барлық көректік заттар бар.

Сүтті қандай жануарлардан алады?

Қандай сүт өнімдерін білесіндер?

Сүт және сүт өнімдерінің құндылығы неде?

Сүт және сүт өнімдерінен қандай тамақ әзірлеуге болады?

Мұғалім көрсетеді: оқу  мақсаттарына қарап, сабақ мақсаттарын анықтау.

Берілген сұрақтар бойынша жеке, жұппен, топпен жұмыс жасау,ортақ ой пікірлерін сыныпта қорғайды

Әрбір оқушы өз ойларын толық жеткізе алады және топта талқылап, дұрыс шешім қабылдауға үйренеді

Практикалық жұмыс

Сүттен дайындалған тағамдардан, әр топ тағамдар әзірлеу.  Топ басшылар,сиқырлы сандықшадан дайындайтын тағамдардын атауың алады. «Окрошка» салқын сорпа, «Қуаныш» салат, «Күзгі» жеміс-жидек салаты.

«Окрошка» салқын сорпа

Құрамы : 
 Айран 1 литр
 Сары ағаш сусыны  2 стакан
 Шұжық (халал) 300гр
 Қияр 2-3 дана
 3 буға пickeн картоп 

2- жумыртқа

3-4 шалғам (редиска);
 укроп ,петрушка
 2 кiшкентай қасыкпен тұз. 

Жасалу жолы : 
1литр айранмен 2 стакан сарыағашты кастрөльге құйып араластырып аламыз (екеуіде салкын болу керек ) . Кияр, картоп, жұмыртқа, шалғам (редиска) мен шұжықты жiңiшке кылып турап айранмен сарыағашка косамыз, тузды косамыз, укроп петрушкамызды майдалап турап қосамыз, жаксылап араластырып холодильникке койып коямыз. Суык куйiнде iшемiз. 

 

 

 

 

 

 

Icке сәт, астарыңыз дәмдi болсын!

Қалыптастырушы  бағалау:

Оқушылар өзін-өзі немесе өзара бағалау жұмысын жүргізу.

 

Бағалау критерийлері

Жетті

Талпынады

Салаттарды безендіруге арналған ыдыс-аяқтарды суреттейді.

 

 

Композиция заңдылықтарын сақтайды.

 

 

Керекті құрал-жабдықтарды қолданады.

 

 

Ыдыс-аяқтың орындарын дұрыс қояып, суретейді.

 

 

Берілген уақытты ұтымды пайдаланады.

 

 

Өз ойымен/идясын жүзеге асырады.

 

 

 

 

(Түсініктемелер беру)оқушылар  өз жұмыстарымен ой бөлісіп,түсініктемелер бере алады.

 

Сабақтың соңы

Кері байланыс

Ресторан әдісі

Ресторан тағамының ең тәттісі (сабақтың сәттілігі)

Ресторан тағамының ең ащысы(сабақтың қиындығы)

Ресторанның мына  тағамына дәмдеуіштер қосамын (сабақтың мына тұсы түсініксіз)

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 Сабақты бекіту

Бүгінгі сабақта не білдің? не үйрендің? нені толық түсінбедім?

 сұрақтар бойынша оқушылардың ойын тыңдау

Сабақ туралы  әр топ өз     жұмыстарын  және ойларын қорытындылайды

Оқушылардың  еркін ойлау қабілеті дамиды

 

213 0
Фарида Сутбаева, ШЖҚ МКК "№75 мектеп-гимназиясының" көркем еңбек пәні мұғалімі Нұр-Сұлтан қаласы Ұлы Дала Ұстазы № 001554
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *: