Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI1050

Ілияс Жансүгіров. «Құлагер» поэмасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

Пән: қазақ әдебиеті

Ұзақ мерзімді оспар бөлімі:

Адам жанының құпиясы

Күн: қаңтар

Сынып: 9

Мектеп: М.Горький атындағы орта мектеп

Пән мұғалімі: Ш.Н.Халбаева

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Ілияс Жансүгіров. «Құлагер» поэмасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

9.1.3.1. көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау.

9.2.3.1. шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру.

Сабақтың мақсаты

Барлығы орындай алады: Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. Шығармадағы құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді.

Көпшілігі орындай алады: қосымша деректерді келтіреді.

Кейбіреуі орындай алады: өз көзқарасын білдіреді.

Бағалау критерийлері

  1. көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды;
  2. шығармадағы құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдайды;
  3. автор стиліне баға береді.

Тілдік мақсаттар

 

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, сүйіспеншілік

Пәнаралық байланыс

 

АКТ қолдану дағдылары

 

Алдыңғы білім

І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасының сюжеттік композициясы, тақырыбы мен идеясы.

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Сынып оқушыларын түгендеу.

2. 1-ден 3-ке дейін санау арқылы сынып оқушыларын 3 топқа бөлу.

3. Оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

1.Поэманың тақырыбы мен идеясы.

2.Поэманың композициялық құрылымы. 

 

Сабақтың ортасы

30 минут

ІІІ. Жаңа сабақ.

1-тапсырма.

Топтық жұмыс.(18 минут)

1-топ. «Топтастыру» әдісі арқылы Құлагердің портретін сипаттайтын сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтаңыз.

Дескриптор:

  1. Құлагерді сипаттайтын сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды;
  2. анықталған сөз тіркестері мен сөйлемдерді топтастырады.

2-топ. «Венн диаграммасы арқылы Ақан мен Батырашқа мінездем беріңіз.

Дескриптор:

  1. Ақанға мінездеме береді;
  2. Батырашқа мінездеме береді;
  3. Екі кейіпкерге ортақ қасиеттерді сипаттайды.

3-топ. «Т» кестесі арқылы Күреңбай сыншы мен халықтың Құлагерге сын айтқан ерекшеліктерін анықтап, кейіпкерлердің сынына баға беріңіз

Дескриптор:

  1. Күреңбай сыншының сынын анықтайды,
  2. Халықтың айтқан сынын анықтайды;
  3. Күреңбайдың сынына баға береді;
  4. Халықтың сынына баға береді;
  5. «Т» кестесіне түсіреді.

Жұмыс өнімі сынып алдында қорғалады.

Қалыптастырушы бағалау.

Топ мүшелері арасында «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өзара бағалау жүреді.

Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау жүреді.

Мұғалім тарапынан кері байланыс ұсынылады.

Саралау: Топтық жұмыс болғандықтан, әлеуеті жоғары оқушы тарапынан әлеуеті төмен оқушыға қолдау көрсетіледі.

 

2-тапсырма (12 минут)

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жеке және жұптық жұмыс орындалады.

Құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беріңіз..

 

Шығармадан мысал

Автор стилі

Теңеу 

 

 

Эпитет 

 

 

Кейіптеу

 

 

Градация 

 

 

Дескриптор:

  1. шығармадағы эпитетті талдайды;
  2. шығармадағы эпитетті талдайды;
  3. шығармадағы кейіптеуді талдайды;
  4. шығармадағы градацияны талдайды;
  5. автор стиліне баға береді.

Қалыптастырушы бағалау.

Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау жүреді.

Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.

Саралау. Қабілеті төмен оқушыға құбылту мен айшықтаудың түрлеріне және стильге байланысты нұсқаулық ұсынылады.

«Қазақ әдебиеті» оқулығы. 

9-сынып.

123-143 беттер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

4 минут

ІҮ. Бекіту

«Семантикалық карта» әдісі

ІҮ. Кері байланыс.

«Шығу билеті»

  1. Не үйрендіңіз? 
  2. Не білгіңіз келеді?

Ү. Үй тапсырмасы.

«Арқаның ардақтысы – Ақан сері» тақырыбында эссе жазу.

 

Саралау – оқушыларға қалай қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушыларды материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыс кезінде әлеуеті жоғары оқушы тарапынан әлеуеті төмен оқушыға қолдау көрсетіледі.

Жеке жұмыс кезінде қабілеті төмен оқушыға құбылту мен айшықтаудың түрлеріне және стильге байланысты нұсқаулық ұсынылады.

«Екі жұлдыз, бір тілек», дескриптор, мұғалім тарапынан кері байланыс, «Шығу билеті»

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? 

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 







 

1 411 0
Шынар Халбаева, М.Горький атындағы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Т.Рысқұлов ауданы Ұлы Дала Ұстазы № 01449
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *: