Поиск статей:
ESI
Рейтинг:
ID: ESI1027

Тазалық – денсаулық кепілі

 

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Пән/Сынып:

Дуниетану 1 сынып 

Күні 

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 

Дені саудың-жаны сау

Сабақтың тақырыбы

Тазалық – денсаулық кепілі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру

Сабақ мақсаты:

А.Оқушылар дене тазалығы туралы біліп, түрлерін ажырата алады.

В.Үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтауды үйренеді

С.Жеке бас гигиенасына байланысты өз беттерімен ереже құрастырады

Сабақтың кезеңдері Уақыты

Педагогтың әрекеті 

Оқушының әрекеті 

Бағалау

Ресурстар

 

 

Басы

 5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28-минут

-Амандасу

-Түгендеу

-Психологиялық ахуал

  Біздің ұқсастығымыз неде? «Сен және мен» ойынын жұптасып орындау. (Балалар ішкі және сыртқы шеңберге тұрады, жұптасады, бір-біріне мұқият қарап, кезек бойынша дене мүшелерін атайды

Аяқ та екеу, қол да екеу

Көз жанары, ол да екеу

Екеу қас та,құлақ та

Жүрек жалғыз бірақта.

-Өткенді қайталау

Біздің өткен сабақта денсаулық туралы тақырыппен таныстқан болатынбыз . Сол тақырып бойынша бізге

Ақылды үкілерден  хат келіпті. 

Кез келген хатты ашып, сұрақтарға жауап берейік. 

1. Дене жаттығулары денсаулық үшін маңыздыма? Епті әрі күшті болуымызға  не көмектеседі?

2.Денсаулықты сақтау үшін не істеу керек? 

3. Дене мүшелерін ата. Олар қандай қызмет атқарады.?

 

-Мұғаліммен амандасады.

-Кезекші сабақта жоқ оқушыларды атайды.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Иа, маңызды

-Спортпен шұғылдану  керек.

-Көз, құлақ, мұрын, қол, аяқ, ауыз, т.б.

 

 

Мадақтау 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

 

-Берілген сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

сабын,

 

 щетка,

 

 тарақ, 

 

орамал

 

 

суреттері 

Жаңа материалды меңгерту. 

Тақырыпты ашу. Жұмбақтар оқылады. Жауаптарын қима қағаз ішінен тауып, суреттерін көрсетеді. 

1.Дымқылдап күнде сен

Қолыңа сүйкесең.

Кетіп кір-ласың,

Тап-таза боласың.  

2.Шомылған баланы,

Аймалап алады. 

Сүртеді қолын да

Сүртеді бетінде.                                        

3.Ауызы жоқ, көзі жоқ,

Тілі де жоқ, өзі жоқ. 

Бірақ та тісі бар, 

Басыңмен ісі бар.      

4.Дәміде жоқ, түсіде жоқ
 Пайдаланбас кісі жоқ.  

5.Қалтамда жатыр
 Тістері бар батыр. 

 

Бұл жұмбақтың жауаптары адамға қажет пе? Не үшін қолданамыз?

Ендеше біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Тазалық денсаулық кепілі» деп аталады.

Бүгнгі сабақта гигиена туралы білетін боламыз және  жеке бас гигиенасын сақтауды үйренетін боламыз. Осы мақсатқа жету үшін   сабаққа белсене қатынасайық.

-Видеоролик тамашалау. 

Сұрақ-жауап.

---Гигиена 

Біз бүгінгі сабақта кемемен түрлі аралдарға саяхатқа шығатын боламыз. 

  1. Шаттық аралы
  2.  Бақыт аралы
  3. Қуаныш аралы
  4. Ұйымшыл аралы

Оқулықпен жұмыс.

-Суреттерді салықтыр.

Балалар туралы не айта аласың?

Не үшін тазалық сақтау қажет деп ойлайсың?

Денің сау әрі әдемі болғың келе ме? Өзіңді күт, жеке бас гигиенасы сақта.

Жеке бас гигиенасы- бұл денені және киімді таза ұстау. Гигиена ережелерін сақтау денсаулықтың мықты болуына көмектеседі. 

Саяхатымызды бастайық.

Шаттық аралы тапсырмалары.

Таза жүретін баланы қалай атайды? Оның достары не? 

  1. Шықпай жатып көшеге
     Үсті басы кірлейді
     Бұл баланы кім дейді? (салақ)

Бақыт аралы тапсырмалары.

Дәптермен жұмыс орында. №58 жұмыс парағы.

Бос  орындарға     қажетті  сөздерді  қойып оқы.жаз.

 Дене мен     киімді  ------- ұстау -жеке бас  гигиенасы

Тазалық  денсаулық     ------- көмектеседі.

Әр  адамның     жеке  бас  гигиенасына     арналған  өз --------- болуы керек.

 

 

Сергіту сәті.

«Қолды жу» әні

 

Қуаныш аралы тапсырмалары.

-Салақ баланы қалпықа келтіру. 

-Тіс тазалайды.

-Қолдағы бактерияларды тазалайды.

 

 

 

 

Ұйымшыл аралы тапсырмалары.

Жеке бас гигиенасы ережелерін құрастыр.

 

 

(сабын)

 

 

(орамал/сүлгі) 

 

 

 

(щетка) 

 

 

(су) 

 

(тарақ)
 

 

 

 

Жаңа сабақпен танысады.

 

 

 

 

Мақсатпен танысады,

 

 

 

Видеоролик тамашалау.

 

 

 

Сабақтың жүргізілу барысымен танысады.

 

 

 

Оқулықпен жұмыс жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(сабын, паста, сүлгі) 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс жасайды.

 

 

 

Қажетті  сөздер:таза,заттары, сақтауға

 

 

 

Сергіту сәтін орындайды.

 

 

 

Тапсырмаларды орындайды.

 

 

 

 

 

 

Жетелеуші сұрақтар  арқылы ереже құрастырады.

 

Дескриптор: 

-Жұмбақтардың жауабын табады.

 

-Сол жауапқа сәйкес суреттерін көрсетеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Суреттерді салыстырады.

 

 

 

 

 

 

-жетелеуші сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

ҚБ: Өте жақсы, балалар! Жарайсыңдар! 

 

 

 

 

-жұмбақтың жауабын табады.

 

ҚБ:Өте жақсы!!

 

 

 

Дескриптор:

Дене мен  киімді     таза ұстайды.

Денсаулықтарын сақтайды.

Әр  адам     жеке бас  гигиенасын  сақтай     алады.

 

 

 

 

-Салақ баланы қалыпқа келтіреді.

-Баланың тісін тазалайды.

Баланың қолының бактериясын кетіреді.

 

Дескриптор:

Ереже құрастырады.

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Рефлексия: Сұрақ менен деп аталады.

Бүгінгі сабақ не туралы болды? Қандай тапсырмалар орындалды? Біз сабақ мақсатына жеттік пе?

 Кері байланыс.«Ақылды үкі»

Рефлексия:

Сұрақтарға жауап береді.

Кері байланыс. Ақылды үкілерге сабақтың ұнауымен ұнамауына байланысты стикер жабыстырады.

Сабақ барысында оқушылардың қатысудеңгейіне қарай жемістер таратылып беріледі.

Ақылды үкілер

Стикер

жемістер







 

124 0
Лайла Койшыбаева, Сатыбалды негізгі жалпы білім беретін мектебінің бастауыш сынып мұғалім БҚО, Орал қаласы, Казталов ауданы Ұлы Дала Ұстазы № 01437
Оставить комментарий

Подтвердите что вы не робот - [] *: